Kokosové rožteky – 12. 12. 2019

Začalo sa obdobie príprav vianočného pečiva a my sme si na krúžku „Učíme sa piecť“ v školskom internáte urobili také malé „rodinné“ vianočné pečenie, skúsili sme upiecť kokosové rožteky. No posúďte sami, ako nám rožteky vyšli…

Tu je recept: 250 g masla (stužený tuk), 0,5 kg práškový cukor (môže byť aj menej), 200 g hladká múka, 250 g kokosová múčka, 1 lyžička sódy bikarbóny, vymiešať, plniť do formičiek, piecť len krátko, keď nafúknu a začínajú ružovieť. Potom už len namáčať končeky v čokoláde … síce náročné na čas, ale výborné na dlhé a zaujímavé rozhovory…

Kolektív ŠI

Do školského internátu zavítal Mikuláš – 5. 12. 2019

Mikuláš je znakom štedrosti a hlavne začiatkom krásneho predvianočného obdobia. Dňa 5. 12. 2019 sa v Školskom internáte pri SOŠ HSaD Lučenec  konal mikulášsky večierok v jedálni ŠI pri sviatočne vyzdobenom stole.

Po uvedení žiakov do histórie  svätého Mikuláša a tiež do predvianočných tradícií  sa podávala sviatočná večera. Mikulášske balíčky sa rozdávali v našej vynovenej spoločenskej miestnosti, kde si každý zavesil na vianočný stromček svoju ozdobu, vlastnoručne vyrobenú na krúžku handymade – kreatívna tvorba. Mikuláš priniesol „pod stromček“ do spoločenskej miestnosti aj nový futbalový stôl, ktorý potešil najmä chlapcov. Potom nasledovala zábava a diskotéka v jedálni ŠI. Príjemné prostredie umocňovala hudba,  radosť, spev a  tanec. Bol to príjemne prežitý sviatočný večer.

Nepečený koláčik – 4. 12. 2019

Dnes sme si na krúžku „Učíme sa piecť“ pripravili nepečený koláčik z BB keksov a smotanovej plnky určený na Mikulášsky večierok. K zábave a dobrej hudbe sa určite bude hodiť.

Kolektív ŠI 

Na krúžku „Handymade – kreatívna tvorba“ sa môžete naučiť vyhotoviť si aj takéhoto trpaslíka.

Palacinková párty – 23. 10. 2019

Dnes sme mali v ŠI na krúžku „Učíme sa piecť“ palacinkovú párty. Pripravili sme si veľa cesta, aby sa ušlo každému. Pri pohľade na veľký hrniec plný palacinkového cesta si každý pomyslel: „Kto toto upečie a kto to bude jesť?!“, no do večera boli palacinky upečené a aj zjedené. Každý si mohol vyskúšať pečenie a otáčanie aj pomocou vyhadzovania a vystriedali sme sa skoro všetci. S tvarohom alebo so slivkovým lekvárom chutili skvele.   

Sviatočný jablčník – 16. 10. 2019

Je tu jeseň, mali sme plnú tašku jabĺk a tak sme ich využili a na krúžku „Učíme sa piecť“ sme si upiekli sviatočný jablčník. Do večera bol zjedený.

Ak chcete aj vy zažiť vôňu upečeného,  chutného jablčníka, tu je recept: 5 žĺtkov a 150 g cukru vymiešame spolu s 250 g palmarínu, pridáme 500 g polohrubej múky a 1 prášok do pečiva. Zo spracovaného cesta odoberieme cca jednu tretinu, dáme ju do igelitového sáčku a do mrazničky. Vymiešame 5 bielkov so 150 g cukru do peny. 2/3 cesta roztrieme na vymastený plech, pridáme podusené jabĺčka (cca 1,5 kg), do ktorých sme pridali cukor a škoricu podľa chuti. Navrch môžeme pridať ovocie podľa sezóny, ale aj zavárané višne, marhule, čučoriedky, mleté orechy a pod. Na túto bohatú plnku rozotrieme sneh z bielkov a nastrúhame zvyšné cesto z mrazničky (lepšie sa strúha, keď je stuhnuté).  Už len upečieme a dobrú chuť!

Učíme sa piecť – Bublanina – 3. 10. 2019

Dnes sme si na internáte v rámci krúžku Učíme sa piecť upiekli bublaninu. Tá sa nám teda vydarila, bola výborná. Všetci sme skonštatovali, že sme ju piekli s láskou. A zasa sme si všetky baby dobre pokecali… samozrejme, že sme poponúkali všetkých. 

„Handymade“ – kreatívna tvorivosť

V priestoroch školského internátu našej školy sme vytvorili malú, útulnú kreatívnu dielničku, v ktorej môžeme naplno využiť svoju fantáziu, tvorivosť a nápaditosť. 

V krúžku ,,Handymade“ – kreatívna tvorivosť, máme možnosť vidieť a zhotoviť si rôzne dekoračné predmety, zoznámiť sa s rôznymi technikami pri ich zhotovovaní, použiť nepotrebné materiály a vytvoriť si z nich krásne dekorácie a doplnky v našom živote.

Máme za sebou ,,maľovanie na kameň“ a ,,servítkovú techniku“, ktorú sme použili na nepotrebné sklenené poháre, ktoré nám zostali po vonných sviečkach.

Aj takto si žijeme na internáte – 26. 9. 2019

Nový krúžok „Učíme sa piecť“ nám spríjemnil večer a aj sme si pochutili na našom prvom výtvore – žemľovke. Vydarila sa, bola chutná a ušla sa všetkým… a aj sme si dobre pokecali – baby, no pridali sa aj chalani a večer akosi rýchlo ušiel.